Moda na krajową turystykę trwa! W dużym stopniu przyczynił się do tego koronawirus – Polacy masowo ruszyli nad Bałtyk, w góry, na Mazury, gdzie poznają różne rodzime atrakcje. Dużą popularnością cieszą się też wycieczki do parków narodowych – podpowiadamy, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności.
Jedynie 1 proc. terytorium Polski
Parki narodowe stanowią w Polsce jedynie 1% terytorium – warto jednak odkryć te tereny, gdyż są najlepsze na ucieczkę z miasta i odpoczynek wśród zieleni. Można podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, przyglądać się roślinności, poznawać lokalne opowieści, wsłuchiwać się w szum lasu – w każdy weekend warto udać się do jednego z parków narodowych w naszym kraju.

Wybrane parki narodowe w Polsce
Białowieski Park Narodowy. Niewiele zmieniło się tutaj od czasów Mieszka I. Białowieski Park Narodowy jest wyjątkowy, gdyż jest to ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie. Jego symbolem jest król puszczy – żubr. Można go podziwiać w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Warto też wybrać się do rezerwatu „Orłówka” – ta cześć parku dostępna jest jedynie z przewodnikiem.

Chcesz zobaczyć Park w Białowieży? Zajrzyj na stronę https://exorientelux.pl/wycieczka/planeta-puszcza/ i skorzystaj z oferty.

Tatrzański Park Narodowy. To jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych parków w Polsce. Obfituje w różne atrakcje – jak m.in. Giewont, Morskie Oko, Rysy, Orla Perć, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska – lista jest długa i można ją poszerzać jednym tchem. Przyciąga turystów spragnionych zdobywania szczytów, ale i spokojnych spacerów, regionalnej kuchni i obcowania z przyrodą. To jedyny w Polsce park narodowy obejmujący obszary o charakterze wysokogórskim.

Bieszczadzki Park Narodowy
Powierzchnia parku wynosi prawie 300 km2 – to największy park górski w Polsce. Chroni najwyższy pas górnego masywu Bieszczady Zachodnie, a także jest domem dla wielu ssaków i drapieżników – jak żbik, wilk, ryś czy niedźwiedź brunatny. Żyje tu około 80 proc. wszystkich będących w Polsce niedźwiedzi.

Lena.k, f: Valiphotos / pixabay