Leśna droga

Wybierasz się pierwszy raz w prawdziwą, daleką podróż? Podpowiadamy, jak się do niej przygotować.

Podstawa to dobry plan

Przygotowania do wyjazdu zacznij, kiedy tylko w głowie pojawi się taka myśl. Wykorzystaj jak najwięcej czasu na zdobycie wiedzy o odwiedzanym kraju lub mieście. Dzisiejsze czasy nie wymuszają już ograniczenia do poradników turystycznych, ale do dyspozycji jest także YouTube czy wirtualne wycieczki po muzeach. Zaplanuj też budżet, nakreśl plan wycieczki i o ile to tylko możliwe, zakup z wyprzedzeniem bilety na środki komunikacji oraz zarezerwuj miejsca noclegowe. Pozwala to na oszczędność czasu, nerwów, a w wielu przypadkach też pieniędzy.

Sztuka pakowania

Nie pakuj się w ostatniej chwili i zawsze miej zrobioną listę potrzebnych rzeczy. Wybierz tez z uwagą plecak lub walizkę, uwzględniając zarówno ich rodzaj, jak i wielkość. Miej też ze sobą mniejszą torebkę lub plecak do bagażu podręcznego. Pakując się, pamiętaj o tym, by ciężkie rzeczy kłaść na dno, a lżejsze nad nimi oraz by nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.

Aplikacje działające online i offline

Nieocenioną pomocą podczas podróży jest smartfon z zainstalowanymi na nim przydatnymi aplikacjami. W kieszeni możemy mieć dziś przelicznik walut, mapy, wyszukiwarkę restauracji i wiele innych. Pamiętaj jednak, zwłaszcza jeśli jedziesz gdzieś dalej, że nie wszędzie możesz mieć zasięg sieci internetowej. Sprawdź więc, czy aplikacje mają opcje działania online, na przykład poprzez zapamiętywania ostatniej aktualizacji.

Olga / Fot. albertmt10